četvrtak, 26. ožujka 2020.

Katalog ljekovitog bilja na Dubravskoj visoravni - dio II

II dio


Divizma-Verbascum phlamoides L.
Biološke i ekološke karakteristike: Divizma je dvogodišnja biljka. U toku prve godine razvije se samo prizemna rozeta, a druge godine izraste 1,5-2 m visoka, uspravna, nerazgranata stabljika gusto obrasla dlakama. Listovi su također sa obje strane pokriveni dlakama. Na gornjem dijelu stabljike nalaze se žuti cvjetovi skupljeni u izduženo grozdastoj cvasti. Biljka cvjeta cijelog ljeta. Raste po sunčanim kamenitim brežuljcima i na kamenitom tlu.
Branje: Beru se sve vrste divizme. Za lijek   se  sakupljaju cvjetovi i listovi u vrijeme cvjetanja.


Divizma
Ljekovito djelovanje: Sadrži sluzi, saponine, šećer, kumarin, beta karotin, flavonoide, eterično ulje. Liječi veliki broj bolesti kao što su: čirevi i osipi na koži, reuma, astma, bolovi u plućima, bolesti slezene i jetre, žuticu, slabo mokrenje.
Upotreba: Za liječenje se upotrebljava čaj od divizme koji se prelije kipućom vodom ili mlijekom. Za obloge se kuha cvijet u mlijeku 2 min. Ulje od divizme se pravi od listova koji se preliju maslinovim uljem i ostavi na suncu četrdeset dana. Tinktura od divizme se pravi sa alkoholom i utrljaje na bolna mjesta.


Divlja metvica-Mentha longifolia L.
Biološke i ekološke karakteristike: Nana ili metvica je trajna zeljasta biljka, a raste kao divlja i pitoma. Metvice imaju uspravnu četvrtastu, granatu i dlakavu stabljiku s nasuprotnim i dlakavim, unakrsnim, jajasto-šiljastim, na krajevima nazubljenim  listovima. Odozdo je sjajno i tamnozelene boje, a s gornje strane svijetlozelene boje. Cvjetovi su ljubičaste boje, sitni i grupisani u gornjim dijelovima stabljike u pršljenaste cvasti.

Divlja metvica
Branje: Bere se nadzemni dio biljke u vrijeme cvjetanja. Suši se u sjeni in a prozračnom mjestu.
Ljekovito djelovanje: menta sadrži eterična ulja, tanine, gorke materije i fermente. Izbacuje štetne materije iz organizma, čisti želudac, pojačava rad jetre i spriječava srčani udar. Ljekovita je čitava biljka.
Upotreba: Nana se upotrebljava kao prijatan, blag i neškodljiv lijek za umirivanje, protiv gasova, nadimanja i grčeva te protiv teške probave. Nana ulazi u sastav čajeva za liječenje žuči. Ulje od nane ima slaba anestetička svojstva i prijatan miris koji osvježava, zbog čega se upotrebljava i protiv gađenja i povraćanja. Rastvor ulja u alkoholu se koristi spolja protiv bolova od neuralgije, reumatizma i nazeba. Mentol draži nerve u koži, lahko isparava i zbog toga hladi kožu.

Djetelina  bijela-Trifolium repens L.
Biološke i ekološke karakteristike: Bijela djetelina ima vretenast ali plitak korijen koji u tlo prodire do dubine od oko 50 centimetara. Stabljika je duga 30 do 50 centimetara. Bijela djetelina ima troperast list po kojemu je i dobila ime (lat. tres – tri; folium – list). List se sastoji od tri liske koje mogu biti različite veličine. Cvat bijele djeteline sadrži 20 do 25 cvjetova, pa čak i do 40. Cvjetovi su u okruglastu glavičastu cvat povezani preko okruglaste cvjetne lože. Cvjetovi nisu kao u crvene djeteline sjedeći nego se nalaze na cvjetnim stapkama. Raste po livadama i pašnjacima, a najbolje uspijeva na kiselom tlu.
Branje: Bijela djetelina se bere u ljeto. Beru se tek procvjetale cvijetne glavice, bez stapke. Suši se u sjeni, u tankom sloju, kako bi cvijet očuvao svoju prirodnu boju.

Bijela djetelina
Ljekovito djelovanje: Bijela djetelina je djelotvorna za ublažavanje probavnih tegoba, reguliše oboljenja jetre a podjednako je dobra kao pročišćivač organizma. Spada u industrijske biljke ljekovitog svojstva.
Upotreba: Čaj od cvjetova djeteline se koristi za proćišćavanje krvi u organizmu, a djelotvorna je i u jačanju - vraćanju snage organizmu. Listovi i stabljika biljke se koristi za pripremu posebnih preparata kojima se zaliječuju izrasline na koži kao što su akne, bradavice ili čirevi.

Dupčac- Teucrium chamaedrys L.
Biološke i ekološke karakteristike: Dupčac je zeljasta biljka sa stabljikom visokom i do 30 cm. Listovi su bubrežasto srcasti, nazubljenog ruba. Cvjetovi su ružičaste boje. Pogoduje mu suho podneblje. Nalazi se na krečnim obroncima, na pašnjacima, rubovima šuma, livadama i kamenjarima kao polugrm sa razgranatom stabljikom. Dupčac je mediteranska biljka, ali je rasprostranjena i u unutrašnjosti, najčešće na krečnjačkim brdskim livadama i kamenjarima, pašnjacima, u svijetlim hrastovim i borovim šumama i do iznad 1000 metara nadmorske visine.

Branje: Za vrijeme cvjetanja sakuplja se cijela biljka. Nadzemni dio biljke sakuplja se u proljeće
Ljekovito djelovanje: Dubčac antiseptično djeluje jer uništava mikrobe i bacile. Zbog tih svojstava odstranjuje trulež u crijevima i želucu. Koristi se protiv svih groznica, a koristan je u liječenju šećeme bolesti, žuči odnosno gušterače.

Upotreba: Pripravci od dupčaca se upotrebljavaju u službenoj farmaciji u različitim oblicima: tabletama, dražejama, sirupama i tinkturama.
Dupčac
Gavez žuti-Symphitum tuberosum L.
Biološke i ekološke karakteristike: Višegodišnji korijen raste vrlo duboko u zemlji, debeo je, vretenast, razgranat, sočan, izvana tamnosmeđe do crnkaste, a iznutra svijetlo-žute do bijele boje. Stabljika je sočna, granata, grubo dlakava i visoka 30 do 100 cm. Donji listovi su veliki, s peteljkom, jezičastog oblika i grubo čekinjavi. Cvjetovi imaju oblik poput uskog zvona, izbijaju tokom čitavog ljeta iz pazuha gornjih listova, a okrenuti su prema dole u jednostrano povijenim cvatovima, boje su prljavo bijele do ružičaste ili ljubičaste. Gavez raste po čitavoj srednjoj Evropi na vlažnim mjestima, jarcima, uz obale voda i na vlažnim livadama.
Gavez žuti

Branje: U proljeće ili u jesen sabire se korijen (Radix Consolidae ili Radix Symphyti). Između marta i aprila, na izmaku zime, ili u oktobru i novembru, korijenje gaveza sadrži najviše alantoina. Proljetno kopanje korijena vrši se dok biljka još nije u cvatu.
Ljekovito djelovanje: Korijen sadrži alantonin, holin, sluz, tanin, smolu, šećer, gumu, asparagin, alkaloid simfito-cinoglosin, nadalje konsolidin i konsolicin. Alantoin liječi teško zacjeljive rane, čak i gnojne. To znači da je gavez jedno od najboljih sredstava za rane i to vanjske i unutarnje, nastale raznovrsnim ozljedama: porezotine, ispucalost, otekline, lom kostiju i izljev krvi.
Upotreba: Gavez se najčešće upotrebljava u obliku toplih kaša, koje se pripremaju od samljevenog korijena i vruće vode ili mlijeka. Tako pripremljena kaša se stavlja na lanenu krpu i privija na rane i lomove. Za unutarnju upotrebu prave se čajevi od korijena.

Jagoda šumska-Fragaria vesca L.
Biološke i ekološke karakteristike: Jagoda posjeduje duge vriježe koje pušta po tlu, sa trodjelnim listovima koji su svijetlo zelene boje, zupčastog ruba. Na uspravnim stabljikama razvijaju se zvjezdasti cvjetovi. Cvast nakon cvjetanja jako nabubri postaje sočna i mesnata. Kao samonikla biljka raste u šumama, na krčevinama, na proplancima, planinskim livadama i pašnjacima. Jagoda je mnogo češća u hrastovim nego u bukovim šumama. Za optimalan rast i razvoj šumska jagoda zahtjeva umjerene uslove staništa, ni suviše visoke ni suviše niske temperature kako tla tako i vazduha. Također, joj ne odgovaraju područja slabe osvjetljenosti ni pretjerane osunčanosti pa je neki autori svrstavaju u livadsko-šumske biljke.
Text Box: Plod
List
Branje: Korijen se vadi u rano proljeće i u jesen. Listovi se kidaju u vrijeme cvjetanja. Plodovi se beru u vrijeme pune zrelosti.
Text Box: CvijetLjekovito djelovanje: U listu i korijenu šumske jagode ima dosta tanina, sluzi, organskih kiselina, spojeva željeza, eteričnog ulja i vitamina. Plodovi sadrže osim toga jedan niz do sada pobliže neistraženih voćnih kiselina i šećera. Ljekovite i djelotvorne tvari listova, odnosno čitave biljke, nisu još pobliže istražene.
Šumska jagoda
Upotreba: Korijen šumske jagode pripremljen od 20 do 25 g na 1 litru vode je sredstvo koje lagano steže i vrlo je prikladno za liječenje proljeva. Oblog od zdrobljenih listova hladi upale, sužuje manje rane i dovodi ih do izlječenja. Čaj od suhih listova u narodnoj je medicini vrlo cijenjen kao čaj za čišćenje krvi pogotovu ako se listovi šumske jagode pomiješaju s ostalim proljetnim cvjetovima: listovima kupine, cvijetom tratinčice, listovima maline, plućnjakom i dr. Upotrebljava se za pravljenje sokova i džemova.

Jagorčevina-Primula officinalis L.
Biološke i ekološke karakteristike: Jagorčevina nastanjuje brdske i planinske livade, proplanke i pašnjake, obronke, svijetle šume i šikare. Jagorčevina je slična jaglacu ali je mnogo češća i rasprostranjenija. Cvjetovi su joj na kraćim drškama, pojedinačni, sumporno žute boje. Jedna je od prvih vjesnika proljeća. 
Branje: Beru se cvijet sa ili bez čaške i korijen. Cvjetovi jagorčevine se beru u martu i aprilu. Korijen se vadi u martu, aprilu i maju. Suše se u sjeni na prozračnom mjestu.
Ljekovito djelovanje: Jagorčevina je pravi prirodni lijek za plućne bolesti, lupanje srca, migrene, slabe cirkulacije krvi, bubrege, reumatizam, smanjenog broja crvenih krvnih zrnaca, mišića, ligamente i duševne iscrpljenosti.

Jagorčevina
Upotrba: Jagorčevina se najčešće upotrebljava u obliku čaja. Čaj od korjena ove biljke vrlo uspješno djeluje kao umirujuće sredstvo za smirivanje nesanice. Treba ga uzeti prije svih sintetičkih sredstava, koja obećavaju zdrav san, jer liječi sve uzroke nesanice, pri čemu čuva nerve i zdravlje uopšte. Čaj od korijena jagorčevine je djelotvoran i kod smirivanja glavobolje, nervoze, vrtoglavice i nesvjestice.

Kadulja-Salvia officinalis L.
Biološke i ekološke karakteristike: Kadulja je polugrm visok 20-40 cm. Listovi su duguljasti, zelenkasto sive boje. Cvjetovi su svijetlo ljubičaste boje, sakupljeni u klasove. Raste samoniklo po kamenjarima i pašnjacima, pored puteva. Uglavnom naseljava topla mediteranska područja, hercegovačke i dalmatinske krševite terene. Odlično joj odgovaraju zemljišta bazne reakcije. U Hercegovini se već osjećaju posljedice neracionalnog branja kadulje i smanjenje staništa. Kadulja nije ugrožena, ali ukoliko se nastavi ne racionalna berba uskoro će se i to dogoditi.
Branje: Beru se list i cvijet kadulje. List se bere prije cvjetanja, u aprilu, i iza cvjetanja u junu. Cvijet se bere u maju i junu. List je mnogo ljekovitiji od cvijeta. Suši se na toplom i prozračnom mjestu. 

Kadulja
Ljekovito djelovanje: Kadulja sadrži kali, kalcij, natrij, oko 2,5% eteričnog mirisnog ulja, u kojemu ima cineola, pa uz mnogobrojne dlačice sprječava isparivanje vode, zbog čega kadulja izdrži i najveće suše. Lišće djeluje adstringentno, antibakterijski, fungicidno, antivirusno, pospješuje želučanu sekreciju i smanjuje znojenje. Najvažnije njeno djelovanje je čišćenje krvi, te cijelog organizma. Može primijeniti kao antiseptik, kod kožnih oboljenja, pomaže kod depresije, neuroze, slabog rada želuca i slabog apetita.
Upotreba: Za vanjsku upotrebu 0,5 l kipuće vode se prokuha sa 3 velike kašike lišća, poklopi se i ostavi da stoji preko noći, a ujutro se procijedi. Protiv bolova i grčeva u želucu 10g cvijeta kadulje se prokuha s 1l kipuće vode i pije po 1 šoljicu prije jela. Za čišćenje krvi, jačanje živaca, zaustavljanje drhtanja ruku kuha se lišće u pola vode i pola vina. 

Nema komentara:

Objavi komentar